Answer:
v = 22.5 m/s
Step-by-step explanation:
The speed of the bucket can be found using the following equation:

Where:
: is the final speed =?
: is the initial speed = 0 (starts from rest)
a: is the acceleration
t: is the time = 2 s
We need to find the acceleration, it can be found as follows:

Where:
F: is the force = 45 N
m: is the mass = 4.0 kg

Now, the speed is:

Therefore, the speed that the bucket will have is 22.5 m/s.
I hope it helps you!