47.7k views
3 votes
Determine the unit rate then determine which is a better buy.

Option A: A 4 pack of 3.2-ounce servings of applesauce for $2.50 or Option B: 24 ounces of applesauce for $3.69

1 Answer

6 votes

Answer:

Option B

Explanation:

For option A:

4 pack of 3.2-ounce servings of applesauce cost $2.50. This implies that 4 × 3.2 ounce = 12.8 ounce servings of applesauce cost $2.50. Hence:

The unit rate = $2.50 / 12.8 ounce = $0.1953 per ounce

For option B:

24-ounce servings of applesauce cost $3.69. Hence:

The unit rate = $3.69 / 24 ounce = $0.15375 per ounce

From the unit rates of option A and option B, option B has a lesser unit rate, hence option B is a better buy.

User Quilvio
by
5.9k points