153k views
0 votes
Joe pays $26.78 for 6.5 gallons of gas.

Find the unit price in dollars per gallon.
If necessary, round your answer to the nearest cent.

2 Answers

1 vote

Answer: $4.12

Step-by-step explanation: For every gallon the unit rate is $4.12 per gallon.

Hope this helped!

User Karthik Kumar
by
5.4k points
4 votes

Answer:

$4.12

Explanation:

$26.78 / 6.5 gallons = $4.12 per gallon

User Paoloeusebi
by
4.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.