Summary:
a= 12.0 m/(s^2)
v= 100m/s
t1= 2.0s => s1=?
t2=5.0s => s2=?
t3=10.0s => s3=?
——————
Solution:
• when t1=2.0 s, I have gone:
S1= v*t1 + 1/2*a*(t1^2)
=100.0 *2 + 1/2*12.0*(2.0^2)
=224 (m)
• when t2=5.0s, I have gone
S2=v*t2+ 1/2*a*(t2^2)
= 100*5.0+ 1/2*12.0*(5.0^2)
=650 (m)
•when t3= 10.0s, I have gone:
S3=v*t3+ 1/2*a*(t3^2)
=100*10.0+ 1/2*12*(10.0^2)
=1600 (m)