180k views
5 votes
What is the density of an object that has a mass of 6.5 g and when placed in water displaces the volume from 4.5mL to 11.8mL? round to the nearest tenth

User Grault
by
7.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:


\rho =0.9g/mL

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, due to the volume displacement caused the by the object's submersion, it's volume is:


V=11.8mL-4.5mL=7.3 mL

In such a way, considering the mathematical definition of density, it turns out:


\rho =(m)/(V)=(6.5g)/(7.3mL)\\ \\\rho =0.89g/mL

Rounding to the nearest tenth we finally obtain:


\rho =0.9g/mL

Regards.

User Er Mayank
by
6.6k points