140k views
2 votes
A student obtains a clean, dry graduated cylinder. She weighs the cylinder and finds the mass to be 32.64 g. She then fills the cylinder with a certain volume of water. She weighs the water-filled cylinder and finds the total mass to be 61.57 g. If the density of the water in the laboratory is 0.9975 g / mL , what is the volume of the water in the graduated cylinder?

User Kriyeta
by
6.9k points

2 Answers

5 votes

Answer:

Step-by-step explanation:

A student obtains a clean, dry graduated cylinder. She weighs the cylinder and finds the mass to be 32.64 g. She then fills the cylinder with a certain volume of water. She weighs the water-filled cylinder and finds the total mass to be 61.57 g. If the density of the water in the laboratory is 0.9975 g / mL , what is the volume of the water in the graduated cylinder?

User Haydentech
by
7.0k points
4 votes

Answer:

Volume of water =29.00mL

Step-by-step explanation:

mass of cylinder (Mc)=32.64g

mass of water-filled cylinder (Mw+c)=61.57g

mass of water (Mw)= (Mw+c) - (Mc).

=(61.57 - 32.64)g = 28.93g

However:

Density = mass÷volume

hence Volume of water = mass of water÷density of water.

28.93g÷0.9975g/mL = 29.00mL

User Hayesti
by
7.2k points