76.5k views
1 vote
Which of the following substances has the lowest density?

A) A mass of 1.5 kg and a volume of 1.2 L
B) A mass of 25 g and a volume of 20 mL
C) A mass of 750 g and a volume of 70 dL
D) A mass of 5 mg and a volume of 25 UL (mcL)

User Aaronman
by
6.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

C) A mass of 750 g and a volume of 70 dL .

Step-by-step explanation:

Hello,

In this case, for substantiating the substance having the lowest density we need to compute it in the same units for each case as shown below:


\rho=(m)/(V)

A)
\rho =(1.5kg)/(1.2L)*(1000g)/(1kg) *(1L)/(1000mL)=1.25g/mL

B)
\rho =(25g)/(20mL)*=1.25g/mL

C)
\rho =(750g)/(70dL)*(10dL)/(1L)*(1L)/(1000mL) =0.107g/mL

D)
\rho =(15mg)/(25\mu L)*(1g)/(1000mg) *(1000\mu L)/(1mL)=0.6g/mL

Therefore, the lowest density corresponds to C) A mass of 750 g and a volume of 70 dL

Regards.

User SuddenHead
by
7.1k points