141k views
4 votes
Luis va a la tienda y comprar tres latas de jugo y siete chocolates por 50 pesos. Eduardo compró dos latas y seis chocolates por 36 pesos.¿ cuál es el precio de cada producto?

User Jengfad
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

Luis goes to the store and buy three cans of juice and seven chocolates for $50. Eduardo bought two cans and six chocolates for $36. What is the price of each product?

Answer: price of juice cans = $12 ; price of chocolates = $2✔️

Step-by-step explanation:

From the information they provide us, we have to establish the necessary equations to solve the problem.

Let x be the price of juice cans and y be the price of chocolates.

Luis purchased three cans of juice and seven chocolates for $50:

3x + 7y = $50 } Equation 1

Eduardo bought two cans and six chocolates for $36:

2x + 6y = $36 } Equation 2

We take the value of x from equation 1 and substitute it into equation 2:

x = ($50 - 7y)/3 } Equation 1

2x + 6y = $36 } Equation 2

2($50 - 7y)/3 + 6y = $36

2($50 - 7y)/3 + 6y = $36

2($50 - 7y) + 3*6y = 3*$36

$100 - 14y + 18y = $108

4y = $108 - $100

4y = $8

y = $8/4 = $2 , price of chocolates

x = ($50 - 7y)/3

x = ($50 - 7*$2)/3

x = ($50 - $14)/3

x = $36/3 = $12 , price of juice cans

Answer: price of juice cans = $12 ; chocolates = $2✔️.

Checking:

We can substitute these values in the equations:

3x + 7y = $50 } Equation 1

3*$12 + 7*$2 = $50

$36 + $14 = $50

$50 = $50✔️checked!

2x + 6y = $36 } Equation 2

2*$12 + 6*$2 = $36

$24 + $12 = $36

$36 = $36✔️checked!

Spymore

User ZhengCheng
by
4.9k points