160k views
5 votes
12. A sprinter has an acceleration of 5m/s” during the first 2 seconds of the race. What

velocity does she reach after this time?


1 Answer

3 votes

Answer:

v=10m/s

Step-by-step explanation:


a=(vf-vi)/(t)\\ 5m/s^(2)=(vf-0)/(2)\\ vf=5*2\\vf=10 m/s

User Martin Turjak
by
6.2k points