30.1k views
2 votes
A car covers a distance of 200 m. If its velocity is 20 m/s, calculate the
time taken.​

1 Answer

2 votes

Answer:

10 seconds

Explanation:

Distance = 200 m

Velocity = 20m/s

Time =?


time = (distance)/(velocity) \\ time = (200m)/(20m/s) \\ time = 10 \: seconds

User Glenfant
by
5.9k points