114k views
4 votes
A round coin has a diameter of 19.55 mm, a thickness of 1.55 mm, and a mass of 2.50 g. What is its density?

1 Answer

5 votes

Answer:

Density, d = 5.37 g/cm³

Step-by-step explanation:

Given that,

Diameter of coin is 19.55 mm

Thickness of the cone is 1.55 mm

Mass of the coin is 2.5 g

We need to find its density. Density is equal to mass upon volume. So,


d=(m)/(V)

V is volume, V = A d, d is thickness

Radius = d/2 = (1.955/2) cm=0.9775 cm

Thickness, d = 1.55 mm = 0.155 cm


d=(m)/(\pi r^2 * d)\\\\d=(2.5)/(\pi (0.9775\ cm)^2* 0.155\ cm)\\\\d=5.37\ g/cm^3

So, the density of the coin is 5.37 g/cm³.

User Judilyn
by
7.4k points