173k views
1 vote
Conversions LT6

You've won a new prize! Go to your game board, X
An 8-pint carton of ice cream costs $27.36. What is the price per quart?

User Nelsy
by
7.7k points

1 Answer

2 votes
It is $6.84 one quart is 2 pints therefore you can take the price and divide by 4
User Delatbabel
by
7.6k points