menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Conversions LT6 You've won a new prize! Go to your game board, X An 8-pint carton of ice cream costs $27.36. What is the price per quart?
asked
May 12, 2021
173k
views
1
vote
Conversions LT6
You've won a new prize! Go to your game board, X
An 8-pint carton of ice cream costs $27.36. What is the price per quart?
Mathematics
high-school
Nelsy
asked
by
Nelsy
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
It is $6.84 one quart is 2 pints therefore you can take the price and divide by 4
Delatbabel
answered
May 18, 2021
by
Delatbabel
7.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
8.6m
questions
11.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org