4.6k views
2 votes
If he earns 5 percent on his money, how much must he deposit at the start of his studies to be able to withdraw $9,000 a year for three years?

User Czimi
by
6.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

He must deposit $24,509.23 at the start of his studies.

Step-by-step explanation:

The amount to be deposited, PV is calculated as follows :

r = 5

Pmt = $9,000

P/yr = 1

n = 3

Fv = $ 0

Pv = ?

Using a Financial Calculator, the amount to be deposited, PV is $24,509.23.

User Weigan
by
7.8k points