Answer:
The correct answer is $4.75/month.
Explanation:
To find the unit price per month, or the amount that of the subscription that will be paid each month, we must divide the total price ($28.50) by the number of months covered (6 months).
$28.50/6 = $4.75
Therefore, the unit price per month is $4.75/month.
Hope this helps!