118k views
5 votes
A news site offers a subscription that costs $28.50 for 6 months. What is the

unit price per month? Show your work.

1 Answer

0 votes

Answer:

The correct answer is $4.75/month.

Explanation:

To find the unit price per month, or the amount that of the subscription that will be paid each month, we must divide the total price ($28.50) by the number of months covered (6 months).

$28.50/6 = $4.75

Therefore, the unit price per month is $4.75/month.

Hope this helps!

User Pankaj Bhardwaj
by
5.7k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.