Answer:
D.$36,000
Step-by-step explanation:
Calculation for How much interest is recognized for the period from April 1 to December 31
First step is to find the 12% of the amount that was borrowed which is $400,000
$400,000×12%
=$48,000
Now let calculate for the amount of interest that is recognized from April 1 to December 31
Interest =$48,000×3/12
Interest =$12,000
Hence,
Interest =$48,000-$12,000
Interest=$36,000
Therefore the amount of interest that is recognized from April 1 to December 31 will be $36,000