128k views
4 votes
A school choir needs to make T Shirts for its 75 members and has set aside some money in their budget to pay for them. The members of the choir decided to order from a printing company that charges $3 per shirt, plus a $50 fee for each color to be printed on shirts. Which equation represents the relationship between the number of T-shirts orders, the number of colors on shirts and the total cost of the order. D = 3T + 50C D = 3(75) + 50C D = 3(75) + 50 D= 3(75)

1 Answer

5 votes

Answer:

D = 3(75) + 30C

Explanation:

If a school choir needs to make T Shirts for its 75 members and the printing company charges $3 per shirt, the total amount paid for shirts without coloured printing will be $3 * 75 = 3(75) ... 1

If the printing company charges $50 fee for each color to be printed on shirts, then the total number of colours on the short will cost $30C.... 2

where C is the total amount of colours on all the shirts.

The equation that will represents the relationship between the number of T-shirts orders, the number of colors on shirts and the total cost of the order will be gotten by taking the sum of equation 1 and 2.

The equation needed will be 3(75) + 30C where C is the total amount of colours on all the shirts ordered.

User Stephen Melvin
by
7.3k points