219k views
11 votes
Find the initial velocity of a car which stops in 10sec, after applying brakes at the rate of 2m/s²

1 Answer

11 votes

Answer:


20\ m/s

Step-by-step explanation:

Since we are given time, acceleration, and final velocity, we can use the following formula to find the initial velocity:


v_f = v_i + at

Our given values:


v_f = 0\\a = -2\\t = 10\\

Acceleration is negative because the car is slowing down.

Add the values to the formula, and solve for
v_i:


v_f = v_i + at\\0 = v_i + (-2)(10)\\0 = v_i -20\\20 = v_i

User Adrian Salazar
by
6.4k points