Answer:
F = 4212 N
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of a car, m = 1300 kg
Speed of car on the road is 9 m/s
Radius of curve, r = 25 m
We need to find the magnitude of the unbalanced force that steers the car out of its natural straight- line path. The force is called centripetal force. It can be given by :

So, the force has a magnitude of 4212 N