181k views
1 vote
A manufacturer of chocolate chips would like to know whether its bag filling machine works correctly at the 445 gram setting. It is believed that the machine is underfilling the bags. A 12 bag sample had a mean of 442 grams with a standard deviation of 20. A level of significance of 0.05 will be used. Assume the population distribution is approximately normal. State the null and alternative hypotheses.

User Rrebase
by
7.2k points

1 Answer

0 votes

Answer:

The null hypothesis is
H_o : \mu = 445

The alternative hypothesis
H_a : \mu < 445 (This is the original claim[ It is believed that the machine is under filling the bags] )

Explanation:

From the question we are told that

The population mean is
\mu = 445 \ g

The sample size is
n = 12

The sample mean is
\= x = 442 \ g

The standard deviation is
\sigma = 20

The level of significance is
\alpha = 0.05

The null hypothesis is
H_o : \mu = 445

The alternative hypothesis
H_a : \mu < 445 (This is the original claim )

User Lsp
by
7.4k points