29.0k views
0 votes
If you push a 20-kg box with a net force of 10 N, what is the acceleration of the box? A) 20 m/s^2 B) 2 m/s^2 C) 0.5 m/s^2 INTEGRATED SCIENCE to the person who keeps deleting my questions ':(

1 Answer

4 votes

Answer:

C) 0.5 m/s^2

Step-by-step explanation:


Mass = 20kg\\Force = 10 N\\Acceleration = ?\\\\Force = Mass * Acceleration \\\\Acceleration = (Force)/(Mass)\\\\ Acceleration = (10)/(20)\\ \\Acceleration = 1/2 = 0.5m/s^2

User Vickrant
by
8.0k points