Answer:
Sales price = $8.1
Step-by-step explanation:
The units sale price should be that that equated the total revenue to the the total relevant cost of the special order
The relevant cost of the special order includes;
1. Variable cost
2. Additional shipping cost
Note the fixed costs are irrelevant for this decision because they would be incurred either way
Variable cost per unit = Total variable cost /Number of unit
= 420,000/70,000 units = $6 per unit
$
Total variable cost of special order
( 3,000× $6) = $18,000
Shipping cost 6,300
Total relevant costs of special order. 24,300
Minimum Sales price = Total relevant cost /number of units
Sales price = $24,300/3,000 units =$8.1
Sales price = $8.1