27.4k views
5 votes
April Corporation developed the following per-unit standards for its product: 2 pounds of direct materials at $3.75 per pound. Last month, 2,000 pounds of direct materials were purchased for $7,600. The direct materials price variance for last month was:

1 Answer

5 votes

Answer:

100 (Unfavorable)

Step-by-step explanation:

Standard price = $3.75

Actual price = 7,600 / 2,000 = $3.8

Actual quantity = 2,000

Direct materials price variance = (Standard price - Actual price) * Actual quantity

Direct materials price variance = ($3.75 - $3.8) * 2,000

Direct materials price variance = $0.05 * 2,000

Direct materials price variance = 100 (Unfavorable)

User ShaunOReilly
by
6.6k points