53.9k views
3 votes
the atomic mass of the element cobalt is 58.933 atomic mass units. if a scientist measures the mass at 57.514 atomic mass units, what is the percent error?

User NateLillie
by
8.3k points

1 Answer

7 votes

Answer:

The percentage error is -2.4 %

Step-by-step explanation:

The percentage error is calculated by the following formula;


Percentage \ error = (Approximate - Exact )/(Exact)

The given parameters are;

The atomic mass of cobalt = 58.933 amu. = The exact value

The mass of cobalt as measured by the scientist = 57.514 = The approximate value

Therefore, the percentage error is given plugging in the values into the above equation for percentage error as follows;


Percentage \ error = ((57.514- 58.933 ))/(58.933 ) * 100 = -2.41\%

The percentage error = -2.4 %.

User David Schumann
by
7.4k points