95.0k views
4 votes
Of

The radii a wheel are 25 cm
and 5cm respectively, it is found
that an effort of 40N is required
to raise slowly a load 16ON
160 N. Find the Mechanical
Adventage and Effeciency,


1 Answer

1 vote

Answer:

Step-by-step explanation:

Given that

Effort = 40N

Load = 16ON

M.A = load/effort

M.A= 160N/40N

M.A = 4

Velocity ratio = V.R =radius of the wheel/radius of the axel

= 25cm/5cm

= 5

Efficiency = mechanical advantage/velocity ratio × 100/1

= 4/5 × 100/1

= 0.8×100/1

= 80%

Hence, the mechanical advantage of the machine is 4 while the efficiency is 80%.

User Prakash Vanapalli
by
8.0k points