14.2k views
2 votes
HELP ME PLZZzzzzzzzz​

HELP ME PLZZzzzzzzzz​-example-1
User Anshoo
by
6.0k points

1 Answer

3 votes

Answer:

5 cm

Explanation:

The volume (V) of milk in the container is calculated as

V = 8 × 15 × 12 = 480 cm³

After change of position with depth d then

8 × 15 × d = 480

120d = 480 ( divide both sides by 120 )

d = 4 cm

User Pitt
by
7.9k points