Answer:
All requirements are solved below
Step-by-step explanation:
Requirement A: Entry to record the issuance of a bond on April 1 year 1
DEBIT CREDIT
Entry
Cash $7,479,078
Bonds payable $6,200,000
Premium on Bonds payable $1,279,078
Requirement B: Entry to record the first interest payment on October 1 Year 1
DEBIT CREDIT
Entry
interest expense $207940
Premium on Bonds payable(w) $71,060
Cash(w) $279,000
Working
Cash = $6,200,000 x 9% x 6/12
Cash = 279000
Premium = ($1,279,078/9years ) x 6/12
Premium = $71,060
Requirement C: Why was the company able to issue the bonds for $7,479,078 rather than for the face amount of $6,200,000
Answer: The company was able to issue the bonds for $7,479,078 rather than $6,200,000 because the market rate of interest is less than the contract rate of interest.