130k views
1 vote
g A random sample of size 16 taken from a normally distributed population revealed a sample mean of 50 and a sample variance of 36. The upper limit of a 95% confidence interval for the population mean would equal:

User Hemant
by
7.2k points

1 Answer

3 votes

Answer:

The upper limit is


k = 52.94

Explanation:

From the question we told that

The sample size is
n = 16

The sample mean is
\= x = 50

The sample variance is
\sigma ^2 = 36

For a 95% confidence interval the confidence level is 95%

Given that the confidence level is 95% then the level of significance is mathematically evaluated as


\alpha = 100 - 95


\alpha = 5 \%


\alpha = 0.05

Next we obtain the critical value of
(\alpha )/(2) from the normal distribution table(reference- math dot armstrong dot edu), the value is


Z_{( \alpha )/(2) } = 1.96

Generally the margin of error is mathematically represented as


E = Z_{(\alpha )/(2) } * (\sigma)/(√(n) )

Here
\sigma is the standard deviation which is mathematically evaluated as


\sigma = √(\sigma^2)

substituting values


\sigma = √(36)

=>
\sigma = 6

So


E = 1.96 * (6)/(√(16) )


E = 2.94

The 95% confidence interval is mathematically represented as


\= x - E < \mu < \= x + E

substituting values


50 -2.94 < \mu <50 +2.94


47.06 < \mu <52.94

The upper limit is


k = 52.94

User Guylhem
by
7.3k points