Answer:
C.use some of their cash equivalents to buy more stocks.
Step-by-step explanation:
Data provided in the question
Stock = 40%
Bond = 30%
cash equivalent = 30%
The Market value of the bond rise
The market value of the stock falls
Based on the above information,
According to the asset allocation model, mostly everyone uses some of their cash equivalents i.e bank account, marketable securities to purchased more stock
Hence, the option c is correct