85.4k views
5 votes
A bond with a par value of $1,000 and an annual coupon has a yield to maturity of 5.60% and a current price of $975. If the bond has 18 years to maturity, what is its current yield?

1 Answer

2 votes

Answer:

Current Yield is 5.74%

Step-by-step explanation:

Current yield is the ratio of coupon payment of a bond to its current market price. It is calculated by using coupon payment and the current market value of the bond.

Coupon Payment = $1,000 x 5.6% = $56

Current market price = $975

Formula for Current yield is as follow

Current Yield = Annual Coupon Payment / Current Market Price

Current Yield = $56 / $975

Current Yield = 0.0574% = 5.74%

User AFetter
by
6.9k points