140k views
4 votes
Mariam went to a shop and bought 8 snickers, 3 galaxy and 3 kitkat. She payed 8 BD

totally. Her friend Zainab bought 4 snicker, 9 galaxy and 4 kitkat. She payed 10.9BD.

 Is it possible to know the cost of each chocolate mathematically?

 If yes how. If not why?​

1 Answer

1 vote

Answer:

Yes

Explanation:

Let s be the price of snickers, g the price of galaxy and k the price of kitkat.

●For Mariam the equation will be:

8 s + 3 g + 3k = 8

●For Zainab the equation will be:

4 s + 9 g + 4 k = 10.9

Take the first equation and divide both sides by 4 to make it easier.

You get:

● 2s + 0.75 g + 0.75k = 2

Take the second equation and divide both sides by 2 to make easier.

You get:

● 2s + 4.5g + 2k = 5.45

The new system of equation is:

● 2s +0.75g + 0.75k = 2

● 2s + 4.5g + 2k = 5.45

Express s in the first equation using the other variables.

● 2s +0.75g +0.75k = 2

● 2s + 0.75(g+k) = 2

● 2s = 2-0.75(g+k)

● s = 1- 0.325 (g+k)

Replace s by the new expression in the second equation:

●2 [1-0.325(g+k)] +4.5 g +2k = 5.45

●2-0.75(g+k) +4.5g + 2k = 5.45

●2- 0.75g -0.75k +4.5 g +2k = 5.45

●2+ 3.75g + 1.25k = 5.45

● 3.75g +1.25k = 3.45

We have eliminated one variable (s)

We will keep (3.75g+1.25k=3.45) and use it.

Now that we eliminated in the second equation do it again in the first one.

You will get a system of equations with two variables.

Solve it and replace g and k with the solutions.

Finally solve the equation and find s.

User Maximser
by
5.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.