18.4k views
2 votes
Does anyone know the answers to these?

Does anyone know the answers to these?-example-1
User Ji Ra
by
6.3k points

1 Answer

4 votes

Explanation:

a. The point estimate is the mean, 47 days.

b. The margin of error is the critical value times the standard error.

At 31 degrees of freedom and 98% confidence, t = 2.453.

The margin of error is therefore:

MoE = 2.453 × 10.2 / √32

MoE = 4.42

c. The confidence interval is:

CI = 47 ± 4.42

CI = (42.58, 51.42)

d. We can conclude with 98% confidence that the true mean is between 42.58 days and 51.42 days.

e. We can reduce the margin of error by either increasing the sample size, or using a lower confidence level.

User RazvanDH
by
6.9k points