Answer:
Trial 1: Moles acetic acid = 0.00686 moles;
Moles of Mg(OH)₂ = 0.00343 moles
Neutralization capacity = 0.00137 mol/g
Trial 2: Moles acetic acid = 0.00722 moles
Moles of Mg(OH)₂ = 0.00361 moles
Neutralization capacity = 0.00144 mol/g
Step-by-step explanation:
Equation of the reaction: 2CH₃COOH + Mg(OH)₂ ---> Mg(CH₃COO)₂ + 2H₂O
Trial 1:
Moles of acetic acid = concentration * volume in litres
concentration of acetic acid = 0.88 M
volume of acid used = 7.8 mL = (7.8/1000) Litres = 0.0078 L
Moles acetic acid = 0.88 M * 0.0078 L
Moles acetic acid = 0.00686 moles
Moles of Mg(OH)₂:
From the equation of reaction, 2 moles of acetic acid reacts with 1 mole of Mg(OH)₂
Therefore, 0.00686 moles of acetic acid will react with 0.00686/2 moles of Mg(OH)₂ = 0.00343 moles of Mg(OH)₂
Moles of Mg(OH)₂ = 0.00343 moles
Neutralization capacity = moles of Mg(OH)₂/mass of milk of magnesia
Neutralization capacity = 0.00343 mole /2.5 g
Neutralization capacity = 0.00137 mol/g
Trial 2.
Moles of acetic acid = concentration * volume in litres
concentration of acetic acid = 0.88 M
volume of acid used = 8.2 mL = (8.2/1000) Litres = 0.0082 L
Moles acetic acid = 0.88 * 0.0082
Moles acetic acid = 0.00722 moles
Moles of Mg(OH)₂:
From the equation of reaction, 2 moles of acetic acid reacts with 1 mole of Mg(OH)₂
Therefore, 0.00722 moles of acetic acid will react with 0.00722/2 moles of Mg(OH)₂ = 0.00361 moles of Mg(OH)₂
Moles of Mg(OH)₂ = 0.00361 moles
Neutralization capacity = moles of Mg(OH)₂/mass of milk of magnesia
Neutralization capacity = 0.00361 mole /2.5 g
Neutralization capacity = 0.00144 mol/g