Answer: $0.54
Step-by-step explanation:
Total cost = Fixed cost + Variable cost
$622,500 = $527,000 + Variable cost
Variable cost = $622,500 - $527,000
Variable cost = $95,500
Variable cost per unit will be calculated as the variable cost divided by the production unit. This will be:
= $95,500/176,000
= $0.54
The variable cost per units is $0.54.