Answer:
Weighted average unit cost = $8.78
Step-by-step explanation:
The weighted average method of inventory determines the average cost per unit of inventory each time a new batch is received. or every new batch received the average cost per unit is re-computed by dividing the total value of stock by the outstanding number of units.
The explanation is completed using calculation below:
Total value of stock = (250× $5) + (500×$9) + (375 × 11) = $9,875
Total units of stock = 250 + 500 + 375 = 1,125 units
Weighted average unit cost = Total value of stock / total units of stock
= $9875 / 1125 units = $8.78
Weighted average unit cost = $8.78