44.4k views
2 votes
How to do this
Q1 and Q2
Only want to know how to find molecular formula

How to do this Q1 and Q2 Only want to know how to find molecular formula-example-1

1 Answer

6 votes

Answer:

Question 1

A. Empirical formula is C8H8O3

B. Molecular formula is C8H8O3

Question 2.

A. Empirical formula is CH2

B. Molecular formula is C4H8

Step-by-step explanation:

Question 1:

A. Determination of the empirical formula:

Carbon (C) = 63.2%

Hydrogen (H) = 5.26%

Oxygen (O) = 31.6%

Divide by their molar mass

C = 63.2/12 = 5.27

H = 5.26/1 = 5.26

O = 31.6/16 = 1.975

Divide by the smallest

C = 5.27/1.975 = 2.7

H = 5.26/1.975 = 2.7

O = 1.975/1.975 = 1

Multiply through by 3 to express in whole number

C = 2.7 x 3 = 8

H = 2.7 x 3 = 8

O = 1 x 3 = 3

Therefore, the empirical formula for the compound is C8H8O3

B. Determination of the molecular formula of the compound.

From Avogadro's hypothesis, 1 mole of any substance contains 6.02×10²³ molecules.

Now from the question given, we were told that 1 molecule of the compound has a mass of 2.53×10¯²² g.

Therefore, 6.02×10²³ molecules will have a mass of = 6.02×10²³ x 2.53×10¯²² = 152.306 g

Therefore, 1 mole of the compound = 152.306 g

The molecular formula of the compound can be obtained as follow:

[C8H8O3]n = 152.306

[(12x8) + (1x8) + (16x3)]n = 152.306

[(96 + 8 + 48 ]n = 152.306

152n = 152.306

Divide both side by 152

n = 152.306/152

n = 1

The molecular formula => [C8H8O3]n

=> [C8H8O3]1

=> C8H8O3

Question 2:

A. Determination of the empirical formula of the compound.

Mass sample of compound = 0.648 g

Carbon (C) = 0.556 g

Mass of Hydrogen (H) = mass sample of compound – mass of carbon

Mass of Hydrogen (H) = 0.648 – 0.556

Mass of Hydrogen (H) = 0.092 g

Thus, the empirical formula can be obtained as follow:

C = 0.556 g

H = 0.092 g

Divide by their molar mass

C = 0.556/12 = 0.046

H = 0.092/1 = 0.092

Divide by the smallest

C = 0.046/0.046 = 1

H = 0.092/0.046 = 2

Therefore, the empirical formula of the compound is CH2.

B. Determination of the molecular formula of the compound.

Mole of compound = 0.5 mole

Mass of compound = 28.5 g

Molar mass of compound =.?

Mole = mass /Molar mass

0.5 = 28.5/ Molar mass

Cross multiply

0.5 x molar mass = 28.5

Divide both side by 0.5

Molar mass = 28.5/0.5 = 57 g/mol

Thus, the molecular formula of compound can be obtained as follow:

[CH2]n = 57

[12 + (1x2)]n = 57

14n = 57

Divide both side by 14

n = 57/14

n = 4

Molecular formula => [CH2]n

=> [CH2]4

=> C4H8.

User Emad
by
5.7k points