Answer:
a) 28 units
b) 0.0262 seconds
c) Minimum height of the nail = 1.923 units
Explanation:
a) From the given equation, f(x) = -14×cos(720(t - 10)) + 14 comparing with the equation for periodic function, y = d + a·cos(bx - c)
Where:
d = The mid line
a = The amplitude
The period = 2π/b
c/b = The shift
Therefore, since the length of the mid line and the amplitude are equal, the diameter of the bike maximum f(x) = -14×-1 + 14 = 28
b) Given that three revolution = 6×π, we have;
At t = 0
cos(720(t-10) = cos(720(0-10)) = cos(7200) = 1
Therefore, for three revolutions, we have
720(t - 10) = 720t - 7200
b = 720
The period = 2π/b = 6·π/720 = 0.0262 seconds
c) The minimum height of the nail is given by the height of the wheel at t = 0, as follows;
f(x) = -14×cos(720(t - 10)) + 14
At t = 0 gives;
f(x) = -14×cos(720(0 - 10)) + 14
Minimum height of the nail = -14×cos(-7200) + 14 = -14×0.863+14 =1.923
Minimum height of the nail = 1.923