Answer:
h = 1.94 m
Step-by-step explanation:
When the bull dog and skate board reach the bottom of the well, all of its potential energy is converted to the kinetic energy:
Kinetic Energy Gained by Bull Dog and Skate Board = Potential Energy Lost by Bull Dog and Skate Board
K.E = P.E
K.E = mgh
h = K.E/mg
where,
h = depth of well = ?
K.E = Kinetic Energy at bottom = 380 J
m = mass of bull dog and skate board = 20 kg
g = 9.8 m/s²
Therefore,
h = 380 J/(20 kg)(9.8 m/s²)
h = 1.94 m