Answer:
the correct answer is c v₁> 12.5 m / s
Step-by-step explanation:
This is a one-dimensional kinematics exercise, let's start by finding the link to get up to speed.
v² = v₀² + 2 a₁ x
as part of rest v₀ = 0
a₁ = v² / 2x
a₁ = 25² / (2 120)
a₁ = 2.6 m / s²
now we can find the velocity for the distance x₂ = 60 m
v₁² = 0 + 2 a1 x₂
v₁ = Ra (2 2,6 60)
v₁ = 17.7 m / s
these the speed at 60 m
we see that the correct answer is c v₁> 12.5 m / s