Answer:
P(white region) = 0.75 or 75%
Explanation:
Find the area of the shaded region:
A = πr²
A = π(2)²
A = 12.56
Find the area of the entire dartboard:
A = πr²
A = π(4)²
A = 50.24
Find the probability that the dart hits the blue region:
P(blue region) = Area of blue region/ Total Area
P(blue region) = 12.56 / 50.24
P(blue region) = 0.25
As total probability is equal to 1, find the probability of throwing a dart that hits the white part of the board by substracting 0.25 from 1
P(white region) = 1 - P(blue region)
P(white region) = 1 - 0.25
P(white region) = 0.75