Answer:
22.4 cm
Explanation:
Given
r = 10 cm
θ = 135°
Perimeter of sector is:
P = 2r + 2πr(θ/360)
P = 2*10 + 2(3.14)(135/360) = 22.4 cm (rounded)
7.8m questions
10.4m answers