Answer:
At a significance level of 0.02, there is not enough evidence to support the claim that the percentage of readers that own a laptop is significantly different from 45%.
P-value = 0.06
Explanation:
This is a hypothesis test for a proportion.
The claim is that the percentage of readers that own a laptop is significantly different from 45%.
Then, the null and alternative hypothesis are:

The significance level is 0.02.
The sample has a size n=370.
The sample proportion is p=0.4.
The standard error of the proportion is:

Then, we can calculate the z-statistic as:

This test is a two-tailed test, so the P-value for this test is calculated as:
As the P-value (0.06) is greater than the significance level (0.02), the effect is not significant.
The null hypothesis failed to be rejected.
At a significance level of 0.02, there is not enough evidence to support the claim that the percentage of readers that own a laptop is significantly different from 45%.