146k views
0 votes
A car travelling from Ibadan to Lagos at 90 km/hr

takes 1 hour 20 min. How fast must one travel to

cover the distance in one hour?

User Aivar
by
6.7k points

1 Answer

7 votes

Answer:

A velocity of 120km/h is needed to cover the distance in one hour

Explanation:

The velocity formula is:


v = (d)/(t)

In which v is the velocity, d is the distance and t is the time.

A car travelling from Ibadan to Lagos at 90 km/hr takes 1 hour 20 min.

This means that
v = 90, t = 1 + (20)/(60) = 1.3333

We use this to find d.


v = (d)/(t)


90 = (d)/(1.3333)


d = 90*1.3333


d = 120

The distance is 120 km.

How fast must one travel to cover the distance in one hour?

Velocity for a distance of 120 km(d = 120) in 1 hour(t = 1). So


v = (d)/(t)


v = (120)/(1)


v = 120

A velocity of 120km/h is needed to cover the distance in one hour

User Val Nolav
by
7.3k points