171k views
0 votes
Shrimp costs $12 per pound. You buy
40 ounces. How much will you.( please show your work )

User Barfoos
by
5.4k points

2 Answers

4 votes
1 Lb = 16 oz

40 oz/ 16 oz = 2.5 lbs

2.5 lbs x 12 dollars = 30 dollars

Answer:
$30
User Daniel Jamrozik
by
6.0k points
2 votes

Answer:

$30

Explanation:

Ounces to pounds. 16oz in a pound.

40 / 16 = 2.5

12 x 2.5 = 30

You will pay $30 on shrimp.

User Fractalf
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.