Explanation:
The displacement of a particle d (in km) as a function of time t (in hours) is given by :

Displacement at t = 4 hours,

Velocity of particle is given by :

Velocity at t = 4 hours,

Acceleration of the particle is given by :

At t = 4 hours,

Therefore, the displacement, velocity and acceleration at t = 4 hours is 205 km, 136 km/h and 58 km/h² respectively.