6.6k views
5 votes
At 95% confidence, how large a sample should be taken to obtain a margin of error of 0.05 for the estimation of a population proportion

1 Answer

0 votes

Answer:

A sample of 385 is needed.

Explanation:

In a sample with a number n of people surveyed with a probability of a success of
\pi, and a confidence level of
1-\alpha, we have the following confidence interval of proportions.


\pi \pm z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

In which

z is the zscore that has a pvalue of
1 - (\alpha)/(2).

The margin of error is:


M = z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}

95% confidence level

So
\alpha = 0.05, z is the value of Z that has a pvalue of
1 - (0.05)/(2) = 0.975, so
Z = 1.96.

How large a sample:

We need a sample of n.

n is found when M = 0.05.

We dont know the true proportion, so we work with the worst case scenario, which is
\pi = 0.5


M = z\sqrt{(\pi(1-\pi))/(n)}


0.05 = 1.96\sqrt{(0.5*0.5)/(n)}


0.05√(n) = 1.96*0.5


√(n) = (1.96*0.5)/(0.05)


(√(n))^(2) = ((1.96*0.5)/(0.05))^(2)


n = 384.16

Rounding up

A sample of 385 is needed.

User IWizard
by
6.7k points