211k views
1 vote
A drop

of
oil volume 10 m
Spreads out on water to make a
Circular fils of diameter 10
What is that thickness?​

User Renny
by
7.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:


27.5\ m

Step-by-step explanation:

As we know that volume of cylinder is


v=\pi r^(2) *h

Where v=volume , h= height or thickness and r= radius

Here,


v= 10 m ,\ diameter= 10, \ r=(diameter)/(2) \ r=(10)/(2)\\ r=5

Putting these values in the previous equation , we get


10\ = (22)/(7) *5 *5*h\\ 14\ =\ 110*h\\h=(110)/(14) \\h=(55)/(2) \\\\h=27.5\ m

Therefore thickness is 27.5 m

User VvDPzZ
by
7.1k points