137k views
3 votes
a solution of unknown molecular substance is prepared by dissolving 0.50g of the unknown in 8.0g of benzene. the solution freezes at 3.9. determine the molar mass of the unknown

User Dito
by
6.5k points

1 Answer

1 vote

Answer:

THE MOLAR MASS OF THE UNKNOWN MOLECULAR SUBSTANCE IS 200 G/MOL.

Step-by-step explanation:

Mass of the unknown substance = 0.50 g

Freezing point of the solution = 3.9 °C

Freezing point of pure benzene = 5.5 °C

Freezing point dissociation constant Kf = 5.12°C/m

First, calculate the temperature difference between the freezing point of pure benzene and the final solution freezing point.

Change in temperature = 5.5 -3.9 = 1.6 °C

Next is to calculate the number of moles or molarity of the compound that dissolved.

Using the formula:

Δt = i Kf m

Assume i = 1

So,

1.6 °C = 1 * 5.12 * x/ 0.005 kg of benzene

x = 1.6 * 0.008 / 5.12

x = 0.0128 / 5.12

x = 0.0025 moles.

Next is to calculate the molar mass using the formula, molarity = mass / molar mass

Molar mass = mass / molarity

Molar mass = 0.50 g /0.0025

Molar mass = 200 g/mol

Hence, the molar mass of the unknown compound is 200 g/mol

User Khadka Pushpendra
by
7.9k points