201k views
1 vote
The displacement x of a simple harmonic motion is given by X = 24 cos (6.28t + 1.57) meters. What is the maximum speed of the oscillator.

User Cube
by
7.2k points

1 Answer

6 votes

Answer:


X(t)= 24 cos (6.28 t +1.57)

And for this case we can write this expression like this:


X(t) =A cos (wt +\phi)

The velocity would be given by the first derivate and we got:


V(t) = -wA sin (wt +\phi)

And the maximum velocity would be:


V_(max)= |6.28 *24| = 150.72 m/s

Step-by-step explanation:

For this case we have the following function for the position:


X(t)= 24 cos (6.28 t +1.57)

And for this case we can write this expression like this:


X(t) =A cos (wt +\phi)

The velocity would be given by the first derivate and we got:


V(t) = -wA sin (wt +\phi)

And the maximum velocity would be:


V_(max)= |6.28 *24 |= 150.72 m/s

User Rdesgroppes
by
7.1k points