208k views
2 votes
You can buy shampoo in a 6 oz bottle for 2.79 or in a 14 oz bottle for 10.89

2 Answers

4 votes

Answer: 14oz bottle for 10.89

Step-by-step explanation:

Did it before

User VicM
by
5.1k points
4 votes

Answer:

Explanation:

Find and compare the unit costs of the two different bottle sizes.

First:

$2.79/(6 oz) = $0.465/oz

Second:

$10.89/(14 oz) = $0.778/oz

Clearly, the larger (14 oz) bottle is a much better buy

User Jterrace
by
5.4k points