Answer: 14oz bottle for 10.89
Step-by-step explanation:
Did it before
Answer:
Explanation:
Find and compare the unit costs of the two different bottle sizes.
First:
$2.79/(6 oz) = $0.465/oz
Second:
$10.89/(14 oz) = $0.778/oz
Clearly, the larger (14 oz) bottle is a much better buy
5.3m questions
6.9m answers