121k views
1 vote
Which one is cheaper and why A bag of 3 kg potatoes for $3.49, or a bag of 5 kg potatoes for $4.99

User Tannika
by
5.3k points

1 Answer

5 votes

Answer:

a bag of 5 kg potatoes for $4.99

Explanation:

estimated $5.00 for 5 kg

5.00/5 = $1.00 per kg

User Ketom
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.